All for Joomla All for Webmasters

ŽIVOT nad a pod povrchem KŮŽE

Od narození plní naše pokožka důležité funkce. Je bariérou a obrazem našeho vnitřního stavu. Co nám změny na pokožce mohou říct? Jak zatočit s vyrážkou, ekzémy nebo jak o kůži správně pečovat?

Už v dětském věku má většina miminek po narození nějaké pupínky či zarudnutí. V tělíčku novorozence totiž probíhají těsně po porodu změny, týkající se jeho trávícího systému a ty se projevují právě na pokožce.  Naštěstí se ve většině případů vše rychle přirozeně vyřeší, ale není výjimkou, že se již v raném věku dítěti diagnostikuje taková nemoc jako je atopický ekzém nebo lupénka. Tak například s atopickým ekzémem se potýká každé páté dítě do 5 let věku a jen v Evropě trpí touto kožní chorobou 50milionů dospělých jedinců1.

Kůže (cutis, derma)
Je známo, že kůže jako největší orgán našeho těla (1,5-2 m2) plní funkci bariéry, předělu mezi vnějším světem a vnitřním prostředím a jako s takovou bychom s ní měli zacházet. Má ochrannou, termoregulační a smyslovou funkci. Zabraňuje nadměrným ztrátám vody a elektrolytů, probíhají v ní imunologické děje, má schopnost sekreční, vylučovací a vstřebávací3. Často je zrcadlem nemoci nebo změn probíhajících uvnitř organismu. Cílem péče o kůži je udržet její základní funkce v rovnováze a ochránit ji před působením nepříznivých vlivů zevního prostředí. Zároveň udržet optimální hydrataci a zabránit nadměrnému přehřívání nebo vysušování. Zásadní roli přitom hraje oblečení, úprava vnějšího i vnitřního prostředí, výkyvy počasí, stravovací návyky, ale také používání vhodných mycích, kosmetických a léčebných prostředků2.

Složení kůže
Naše kůže je doslova jako chameleon. V průběhu našeho života se mění její tloušťka, pigmentace, morfologické i funkční uspořádání a také její plocha ve vztahu k výšce a hmotnosti. Nejvíce tenká vrstva kůže je na očních víčkách, a naopak nejsilnější bývá na ploskách dlaní nebo nohou. Kůže jako taková se skládá ze tří základních vrstev: pokožky (epidermis), škáry (corium, cutis) a podkožního vaziva (subcutis)

Kopřivka jako projev alergie
Kopřivka signalizuje nepřiměřenou reakci na alergizující podnět, například na nepříliš běžnou potravu nebo agresivní kosmetiku. Většinou velice svědí a lokalizuje se po celém těle nebo také jen na určitých místech. Typická kopřivka má podobu rudých pupínku s bledým středem. Většinou sama ustoupí, případně po podání vhodného antihistaminika (lokální, systémové). Pokud je takto postiženo dítě, je vhodné nic nepodcenit a situaci s kopřivkou důsledně monitorovat. V závažných případech může dojít až k rozvinutí anafylaktického šoku1.

Svědivá infekční vyrážka
Svědivá vyrážka doprovází většinu onemocnění dětského věku, jak virových, tak bakteriálních, ale častá bývá i u dospělých. Někdy může být i průvodním jevem dalších onemocnění, jako například herpetické infekce, syndrom ruka-noha-ústa, zánět podkoží nebo meningokoková sepse. Pupínky jsou typický i pro tzv. dětskou pátou či šestou nemoc. U páté nemoci dochází k výsevu pupínků či zarudnutí kůže (od shora dolů) a u šesté nemoci se objeví horečka a pak teprve vyrážka (šíří se v opačném směru od trupu ke krku). V obou případech se podávají antihistaminika na potlačení projevů. O infekční vyrážku se může jednat i v tak banálním případě, jakým je rozškrábaný pupínek špinavýma rukama. Do rány se totiž může dostat streptokok (vytváří se krusty) či stafylokok, který vytvoří puchýřky s tekutinou, které praskají a pokrývají se krustou medové barvy a vznikající onemocnění se „rozjíždí“ do tzv. impetiga, které je velmi nakažlivé. Objevuje se nejprve ve vlasové části hlavy a na obličeji. Pomáhá obklad z heřmánku nebo Jarischova roztoku a lokální či systémová antibiotika.

Péče o kůži atopika
Kůže atopika trpí zvýšenou citlivostí vůči různým provokujícím látkám, alergenům. Nejčastěji se u dětí jedná o kravské mléko, vaječný bílek i žloutek, pšeničná mouka, arašídy nebo sója. U dospělých převažuje ořech, ryby, korýši aj. Během alergické reakce, která probíhá u alergika směrem zevnitř organismu ven na kůži, dochází k řadě biologických pochodů. Na povrchu pokožky se objevuje zarudnutí, začervenání, kůže otéká, objevují se pupínky, které mohou mokvat a velmi svědí. Při škrábání dochází k poškozování svrchní vrstvy pokožky a tzv. funkční poruše kůže. Dochází při ní k mizení ochranné bariéry a i nejlehčí podráždění vyvolává další svědění. Atopický ekzém může postihnout celé tělo nebo jen jeho části (většinou ohbí loktů, záhyby kolen, krk) a projevuje se v různých formách po celý život. Zajímavostí je, že bývá často dědičný (1 rodič: 50%, 2 rodiče: 80% pravděpodobnost) a většinou jím trpí dítě, které je zároveň astmatické a alergické. Samotný ekzém mokvá, ale zbytek těla je většinou velmi suchý. Rozvinutý ekzém lze tlumit častou aplikací emolientních přípravků (například modrá indulona aj.) a antihistaminik, v akutních stadiích lokálně aplikovanými kortikosteroidy a topickými imunomodulátory.  Jedná se o imunosupresivní látky nové generace, které blokují aktivaci a proliferaci T-lymfocytů, produkci cytokinů, TNF-alfa, faktoru stimulujícího granulocyty a makrofágy. Výsledkem jsou protizánětlivé účinky srovnatelné s úrovní účinku mírných až středně silných kortikosteroidů4.  Vhodná je také fototerapie a podávání vitamínů B a E, a to ideálně ve formě ovesných vloček, obilných klíčků, rostlinných olejů nebo lněných semínek. Nutná je také správná volba oblečení (bavlna, bambus, konopí) a udržování bezprašného prostředí. V případě koupelí je vhodná spíše kratší teplá lázeň s přídavkem promašťujících koupelových olejů.

Péče o kůži nové generace
Absolutní novinkou v péči o poškozenou, ekzematickou či stárnoucí pokožku jsou tzv. destičkové faktory. Jejich výhodou je, že jsou to tělu vlastní složky, které jsou separované ve vysoké kvalitě ze zvířecí krve kontrolovaných zvířat. Jedná se o tzv. signální proteiny a růstové faktory v plazmě, které jsou standardizované a účinnější než běžné PRP (plateled rich plazma). Jedná se o topické OTC přípravky ve formě gelu či krému pod názvem PLASMAGEL Future a PLASMACREME Future. Gel je silně účinný a doporučuje se na ochranu a regeneraci poškozené, podrážděné a porušené pokožky. Krém, který obsahuje navíc také bambucké máslo, kokosový a jojobový olej, vitamín E a panthenol je vhodný jak pro děti tak dospělé jako denní a noční krém. Oba produkty navíc působí i na celkovou regeneraci pleti a viditelně omlazují. Působí totiž do hloubky, cestou buněčných stimulací. Díky svým mimořádným vlastnostem nevyvíjí tato regenerativní kosmetika žádné nežádoucí účinky (maximálně lokální štípnutí nebo pocit intenzivního prohřátí v místě aplikace) a je vhodná jak pro malé dítě, těhotnou ženu či seniora.

V případě, že je ložisko na kůži infikované, doporučuje se před aplikací léčivého přípravku, nebo zdravotnického prostředku ošetřit danou lokalitu příslušnými dezinfekčními prostředky (optimálně superoxidovaná voda typu Microdacyn). Kontraindikována je v tomto smyslu jodová a alkoholová dezinfekce.

Literatura:
1.) Moje zdraví 11/2015: Dětskou kůži netrápí jen kopřivky, 26-30
2.) https://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/Skripta-Dove.pdf
3.) https://www.wikiskripta.eu/index.php/Funkce_k%C5%AF%C5%BEe
4.) https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/atopicka-dermatitida-450827